بهینه سازی و سبک سازی سازه

بهینه سازی و سبک سازی سازه

سبک سازی سازه ساختمان چیست؟

بطور کلی به فرایند بازطراحی سازه ساختمان که نتیجه آن کاهش هزینه مصالح مصرفی باشد سبک سازی یا بهینه سازی اسکلت گفته میشود.

سبک سازی سازه یا بهینه سازی چگونه انجام میشود؟

بطور کلی چندین روش برای کاهش هزینه ساخت اسکلت وجود دارد:

کاهش مصالح مصرفی سازه

کم کردن مصالح مصرفی برای اسکلت ساختمان یکی از روشهای اصلی برای کاهش هزینه ساخت میباشد، توجه شود که بر خلاف تصور اولیه که کاهش مصالح مصرفی اسکلت به معنی کم کردن ایمنی ساختمان است، بلکه بالعکس حتی در مواقعی بدلیل ایجاد توازن در اجزای اسکلت می تواند باعث افزایش ایمنی ساختمان نیز بگردد.

در واقع با بررسی دقیق و اصولی، هر عضو سازه ای متناسب با نیاز واقعی خود طراحی می گردد. این در حالی است که گاها اقدام به سبک سازی اسکلت توسط افراد غیرمتخصص منجر به کاهش ایمنی آن می گردد. گروه مهندسی پلن اکس خود را متعهد می داند که ضمن حفظ ایمنی سازه (و حتی افزایش آن)، طرح بهینه ای برای اسکلت ساختمان به کارفرمایان محترم ارائه نماید.

مهندسی ارزش

بطور کلی بررسی کیفی و کمی راه حل های متفاوت برای انجام یک طرح مهندسی ارزش نامیده میشود، و به عنوان یکی از کارامد ترین و مهم ترین روش های اقتصادی در عرصه فعالیت های مهندسی، شناخته شده است.

با استفاده از این قاعده می توان برای طراحی سازه نیز گزینه مناسبتر و اقتصادی تر را انتخاب نمود. گروه مهندسین مشاور پلن آکس بر مبنای دانش فنی و تجربیات گذشته خود می تواند شما را در رسیدن به بهترین گزینه برای طراحی سازه بر مبنای نیازهای شما یاری نماید.

آیا تمامی طرح های سازه امکان بهینه سازی دارند؟

خیر. عموما فرضیات طرح، توانایی و تجربه طراح اولیه سازه و شرایط معماری ساختمان می تواند باعث بوجود آمدن شرایط مختلفی در سازه گردد که در مواردی ممکن است جهت رساندن سازه به ایمنی حداقل مورد نظر آیین نامه، نیاز به افزایش مصالح سازه ای با هدف تقویت ساختمان باشد.

تکنیک اساسی در سبک سازی یا بهینه سازی سازه چیست؟

به طور کلی تجربه و دانش فنی طراح سازه، اهرم اصلی در ارائه طرح بهینه می باشد، بصورت جزئی تر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتخاب صحیح تناسبات هندسی برای مقاطع سازه ای تیرها و ستونها (به عنوان مثال ممکن است یک مقطع سازه ای با وجود وزن بیشتر دارای مقاومت کمتری نسبت مقطع با سطح مقطع و وزن بیشتر باشد)
  • چیدمان مناسب ستونها (برخی مواقع حذف ستونها نیز می تواند گامی در جهت بهینه سازی اسکلت باشد)
  • تسلط کامل نسبت به بندهای آیین نامه
  • نزدیک کردن مرکز سختی و مرکز جرم جهت کاهش پیچش سازه
  • بکارگیری مناسب عناصر قائم مقاوم در برابر نیروهای لرزه ای شامل دیواربرشی و بادبند
  • طرح مناسب معماری ساختمان به نحوی که هم کیفیت فضاها تامین شود و هم ستونگذاری سازه به نحو مناسب انجام گردد

آیا همیشه سبک ترین سازه گزینه مطلوبتر است؟

خیر…توجه شود که در کنار سبک سازی اسکلت باید به سختی های اجرایی بر اساس شرایط پروژه و تخصص اکیپ های اجرایی، مسائل منطقه ای و اولویت های معماری  نیز توجه داشت. بنابراین فداکردن پارامترهای فوق الذکر با هدف صرف سبک سازی لزوما گزینه مطلوب نمی باشد.

خدمات بهینه سازی سازه در پلان آکس

بهینه سازی سازه به روش اصولی به عنوان یکی از خدمات ویژه گروهی مهندسین مشاور پلن اکس، به کارفرمایان ارائه میگردد.

در صورتیکه احساس می کنید سازه شما غیراقتصادی می باشد و نیازمند بازبینی در طراحی می باشد، کافیست با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی نماییم. گروه مهندسین مشاور پلن آکس با بکارگیری نکات آیین نامه ای و به پشتوانه تجربه چندین ساله می تواند شما را در رسیدن به یک طرح ایمن و اقتصادی یاری نماید.

  • سبک سازی اسکلت بتنی
  • سبک سازی اسکلت فولادی

 

چگونه اقدام کنیم؟

برای رسیدن به طرح بهینه دو راهکار وجود دارد:

  • طراحی مجدد سازه بر اساس اصول و استانداردهای مهندسی (در این حالت امکان مقایسه بین طرح اولیه و سازه بهینه شده وجود دارد و مقدار سبک سازی بصورت عینی ملاحظه میگردد)
  • طراحی سازه از ابتدا (در این حالت امکان مقایسه بین طرح اولیه و سازه بهینه شده وجود ندارد، با این حال مهندسین پلن اکس خود را متعهد میدانند که طرح ایده آل بر اساس تجربه و دانش فنی خود را به کارفرما ارائه نمایند)

پروژه خود را هم اکنون آغاز کنید

برای ثبت سفارش پروژه، دریافت قیمت و یا هرگونه مشاوره و سوال با ما در تماس باشید. 

اسکرول به بالا